Logopedska dijagnostika uključuje inicijalni razgovor, logopedsku procjenu djetetovog trenutačnog stanja komunikacijskih, govornih i jezičnih sposobnosti uz primjenu standardiziranih mjernih instrumenata (NRDLS, Peabody slikovni test rječnika, KORALJE, TROG-2:HR, PredČip, Test artikulacije Vuletić, te interni materijal za procjenu artikulacije, i govorno-jezičnih sastavnica), i izdavanje logopedskog nalaza.
Provodi se kroz jedan, dva ili više dana, ovisno o djetetovim potrebama i mogućnostima.
Kroz prvi susret moguće je provesti inicijalni razgovor i nakon toga logopedski pregled, međutim, zbog zahtjevnosti različitih situacija, te ovisno o intenzitetu i vrsti govorno - jezične teškoće, preporuča se provedba dijagnostičkog postupka kroz dva dana, kada bi se se u prvom danu proveo inicijalni razgovor, a u drugom logopedska procjena.
Logopedska dijagnostika odraslih provodi se u jednom danu, a logopedska dijagnostika promuklosti kod odraslih i kod djece provodi se kroz jedan ili dva dana uz uporabu objektivne akustičke analize glasa programom Praat i subjektivnih metoda kao što su to VHI ili pVHI.
Logopedski nalaz logoped piše nakon logopedske procjene, tumačeći rezultate dobivene na primijenjenim standardiziranim testovima i promatranjem, te se isti dobiva sljedeći dan ili nakon par dana. Nalaz je moguće poslati poštom ili roditelj dolazi u Logopedski centar po njega. U slučaju da nalaz nije jasan preporuča se provesti, odnosno, rezervirati termin za logopedsko savjetovanje kako bi se isti rastumačio.
Logopedska dijagnostika trebala bi se ponoviti nakon 9 do 12 mjeseci.
Logopedska dijagnostika traje 60-90 minuta ovisno o složenosti logopedskog problema, motiviranosti i suradnji djeteta, i ostalim unutarnjim i vanjskim faktorima.