Logopedsko savjetovanje

Logopedsko savjetovanje odnosi se na kraću procjenu djetetovog stanja, gdje se roditelju iznose opažanja o djetetovoj komunikaciji, govoru i jeziku, na temelju čega se donosi odluka o početku/nastavku/prekidu/završetku logopedske terapije. Daju se savjeti o pravilnom poticanju komunikacijskog i govorno-jezičnog razvoja uz davanje smjernica, odlučuje se o potrebi daljnjih obrada (psiholog, neuropedijatar/neurolog i sl.), te ako se radi o djetetu koje je već uključeno u logopedsku terapiju onda se daju smjernice za rad kod kuće te se razgovara o djetetovom komunikacijsko-govorno-jezičnom napretku koji je ostvaren tijekom logopedske terapije.

Moguće je objasniti i komentirati logopedski nalaz kako bi se protumačio na pravilan način.

Logopedsko savjetovanje traje 45-60 minuta, te ne uključuje prisustvo djeteta.

Logopedska dijagnostika

Logopedska dijagnostika uključuje inicijalni razgovor, logopedsku procjenu djetetovog trenutačnog stanja komunikacijskih, govornih i jezičnih sposobnosti uz primjenu standardiziranih mjernih instrumenata (NRDLS, Peabody slikovni test rječnika, KORALJE, TROG-2:HR, PredČip, Test artikulacije Vuletić, te interni materijal za procjenu artikulacije, i govorno-jezičnih sastavnica), i izdavanje logopedskog nalaza.

Provodi se kroz jedan, dva ili više dana, ovisno o djetetovim potrebama i mogućnostima.

Kroz prvi susret moguće je provesti inicijalni razgovor i nakon toga logopedski pregled, međutim, zbog zahtjevnosti različitih situacija, te ovisno o intenzitetu i vrsti govorno - jezične teškoće, preporuča se provedba dijagnostičkog postupka kroz dva dana, kada bi se se u prvom danu proveo inicijalni razgovor, a u drugom logopedska procjena.

Logopedska dijagnostika odraslih provodi se u jednom danu, a logopedska dijagnostika promuklosti kod odraslih i kod djece provodi se kroz jedan ili dva dana uz uporabu objektivne akustičke analize glasa programom Praat i subjektivnih metoda kao što su to VHI ili pVHI.

Logopedski nalaz logoped piše nakon logopedske procjene, tumačeći rezultate dobivene na primijenjenim standardiziranim testovima i promatranjem, te se isti dobiva sljedeći dan ili nakon par dana. Nalaz je moguće poslati poštom ili roditelj dolazi u Logopedski centar po njega. U slučaju da nalaz nije jasan preporuča se provesti, odnosno, rezervirati termin za logopedsko savjetovanje kako bi se isti rastumačio.

Logopedska dijagnostika trebala bi se ponoviti nakon 9 do 12 mjeseci.

Logopedska dijagnostika traje 60-90 minuta ovisno o složenosti logopedskog problema, motiviranosti i suradnji djeteta, i ostalim unutarnjim i vanjskim faktorima.

Logopedska terapija

Logopedska terapija uključuje individualni rad s djetetom ili odraslom osobom. Ona ublažava ili rješava postojeće komunikacijsko-govorno-glasovno-jezične teškoće na način da se prilagođava svakom klijentu (individualni pristup). Nakon dijagnostike određuju se terapijski postupci sa ciljem što bržeg i uspješnijeg rehabilitiranja govorno-glasovno-jezične teškoće koju dijete ili odrasla osoba ima.

U logopedskom centru Laka riječ provode se terapijski postupci za sljedeće logopedske teškoće:

  • Poticanje komunikacije, govora i jezika kod djece s kašnjenjem u govorno-jezičnom razvoju, koja ne uključuje PAS (poremećaje iz autističnog spektra)
  • Poremećaj izgovora/artikulacije
  • Fonološki poremećaj
  • Teškoće u jezičnom razumijevanju i izražavanju
  • Teškoće čitanja i pisanja
  • Poremećaji glasa kod djece (promuklost funkcionalne i/ili organske etiologije, hiper i hiponazalnost, pareza ili paraliza glasnica, papilomi)
  • Poremećaji glasa kod odraslih (promuklost funkcionalne i/ili organske etiologije, hiper i hiponazalnost, spastična disfonija, psihogene disfonije lakšeg oblika)
  • Glas u pacijenata s Parkinsonovom bolešću uz pomoć LSVT metode
  • Poremećaji gutanja kod djece i odraslih (nakon moždanih udara, uslijed pareze/paralize jedne ili obje glasnice, kao posljedica psihološkog stresa – svi slučajevi kojima nisu potrebni bolnički uvjeti)
  • Poremećaji tečnosti govora u djece (netečnost, sindrom brzopletosti, mucanje)
  • Poremećaji tečnosti govora u odraslih (trenutno samo sindrom brzopletosti)
  • Poticanje artikulacije, govora i jezika kod djece s oštećenjem sluha te s teškoćama jezičnog razumijevanja i izražavanja uz pomoć PRS-ritmolacija

Logopedska terapija provodi se jednom do dva puta tjedno po 30 ili 45 minuta.

Na logopedskoj terapiji očekuje se sudjelovanje roditelja prilikom čega roditelj/i uči/e o terapijskim postupcima koje treba/ju provoditi kod kuće prema dobivenim savjetima. Sudjelovanje roditelja je potrebno također kod djece kojoj je potrebna motivacija za usvajanje logopedskih vježbi i za rad kod kuće.

Grupna logopedska terapija pretpostavlja uključenje najmanje troje do najviše petero djece u logopedski tretman predškolskih vještina, te se odnosi na onu djecu čije predčitalačke vještine nisu dovoljno razvijene ili su nedostatno razvijene. Također je namijenjena djeci koja ne pohađaju predškolske ustanove, ili ih pohađaju, ali u skraćenom vremenu.

Ritmolacije

Poticanje ritma u govoru kroz različite ritmičke strukture te poticanje i njegovanje artikulacije kroz pokret i kretanje.

Grupe formirane do četiri polaznika
Individualni i grupni termini po dogovoru

Čitaonica

Čitanje lektire učenicima u svrhu poticanja i razvijanja slušne pažnje i memorije, koncentracije, razumijevanja i sposobnosti logičkog povezivanja sadržaja.

Grupe formirane do četiri polaznika
Individualni i grupni termini po dogovoru

Opuštaonica

Osvještavanje pravilne tjelesne napetosti kroz vježbu, pokretne igre i ples čime se potiču pravilan izgovor glasova i vrednote govorenog jezika

Grupe formirane do četiri polaznika
Individualni i grupni termini po dogovoru